Історія села



Моє село краплиночка на карті

Літопис села Скіпче

Село Скіпче розташоване серед лісів на обох берегах річки Яромирка,за 18 км від районного центру та залізничної станції Вікторія. Назва села Скіпче походить відслова «скіт».Раніше село ніби називалось «Скітче», так як було розташоване недалеко від скіта або монастиря,якому воно належало
Назва села вперше по документах зустрічається в 1493році.Село Скіпче належить до скіпченської сільської ради.в селі рахується 268 дворів,555 жителів.Загальна площа-335,3 га. орної землі-1858,7 га по сільській раді, по селах межі не встановлено,діють 3 торгових точки.На території села Скіпче є загальноосвітня школа І-ІІ ступенів,в якій навчається 95 учнів,фельдшерський пункт,сільський клуб, бібліотека-музей імені Підлісного Є.І.,православна церква,церква євангелістів християн баптистів.
Так  склалося на Україні, що кожне село,місто,кожен рід мають свою історію,свої традиції,свою гордість і шану.В одних селах печуть гарні короваї,в  інших займаються народними промислами,художніми виробами.
Село Скіпче нашого району горде тим,що тут народився,виріс,пройшов свій трудовий шлях Євген Іванович Підлісний-людина,яка від першого робочого дня і аж до виходу на заслужений відпочинок вірою і правдою служила рідному селу,своїм землякам.
Багаторічна праця,любов до рідної землі,відданість Євгена Івановича обраній справі зумовили високі показники розвитку сільськогосподарської продукції в очолюваному ним господарстві.Навіть зараз,перебуваючи на заслуженому відпочинку, Є. І. Підлісний є активним учасником громадського життя Городоцького району.
За той час, коли Євген Іванович перебував на посаді голови колгоспу, в селах Скіпче та Сирватинці відбулися значні якісні зміни:обидва населені пункти розбудовувались,з'явились асфальтовані дороги, природний газ,зведено нові помешкання для працівників господарства;найменші жителі отримали нове приміщення дитячого садка»Сонечко», старші-школу.
Дозвілля та концерти учасників художньої самодіяльності проходять у Будинку культури та клубі.У с.Скіпче збудовано церкву.Крім того,комфортне життя і побут односельчан забезпечують магазини,тваринницькі комплекси,зернотік,машинний і тракторний стани.
Є.І.Підлісний має заслужений авторитет серед жителів району.Займається громадською діяльністю:понад 15років обирається головою ради ветеранів села,є членом президії обласної ради ветеранів.Протягом 8 скликань обирався депутатом районної ради.Рішенням вченої ради Подільського Державного аграрно-технічного університету його присвоєно звання Почесного професора кафедри соціально-трудових відносин і статистики.
За вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток Хмельницької області,значні досягнення у праці Євгену Івановичу присвоєно почесне звання»Заслужений працівник сільського господарства України».Нагороджений орденом «Знак Пошани» та орденом Трудового Червоного Прапора.Відзначений Почесною грамотою Верховної Ради України.
294 жителі села за мужність і відвагу,виявлені на фронтах Другої світової війни,удостоєні урядових нагород.
На території села Скіпче виявлено знаряддя праці доби неоліту(V тисячоліття до н.е.),міді-бронзи,кургани скіфських часів(VI-V ст. до н.е.),поселення черняхівської культури та городище давньоруських часів.
 Населення в основному було православне. Жителі-малороси-селяни,займалися вирощуванням хліба.Історія Скіпча є дуже цікавою,але на жаль матеріалів не збереглося.В основному можна дізнатись вже із розповіді старожилів.Скіпче межується з селом Сирватинці.В даний момент це  є село однієї сільської ради.З розповідей старійшин,можна здогадуватись,що це було одне поселення.
Хоча назва села Сирватинці походить від назви»сервета»-скатертина,ніби то першим поселенцем був ткач скатертин.Також поблизу є урвище»Селище»,по переказах,там було село.На околицях знаходяться колишні знаряддя.
І так,з розповідей старожилів, ці землі були одним цілим.Приємним для села є те,що виросли тут відомі люди:
1.Підлісний Євген Іванович-заслужений працівник сільського господарства,колишній голова колгоспу.
2.Чайка Валентин Васильович-генерал-лейтинант,депутат Державної думи Російської Федерації.
3.Гонтар Олександр Миколайович-дипломат Р.Ф. в Латинській Америці.
Серед тих,хто вперше поселився на території сучасного Скипче,були сіячі жита і пшениці.Жито і пшеницю жали,молотили,а солому складали в скипи,в скирди.Треба гадати,що від цього й пішла назва-«Скипче».Майже протягом всього століття кількість мешканців була надто малочисленною.
Є декілька версій походження назви села Скипче.Одна з них від слова скит.Скит(можливо від грецького-шкіра,щит)-житло християнського ченця-пустельника,розташоване віддалік від монастирської садиби невелике селище монастирського шинк,що влаштовувалося в безлюдній місцевості старообрядцями,які зазнавали переслідувань
Легенда про село Скіпче
                             Версія 1.
За легендою,в селі Скіпче колись була збудована невелика церква.Церква знаходилась серед лісу.Край церкви було видно тільки зі шляху.Ще в часи нападів на
наші поселення різними чужинцями,люди свято берегли реліквії свого храму.До невеликої церкви щодня ходила бідна дівчина,не аби якої краси.
Сподобалась вона чужинцеві,але нелюбом він був для неї.Сховалась вона в церкві від нього.Не зміг він знайти дівчину і наказав церкву знищити разом з дівчиною.За легендою,одні люди розповідали,що церкву було спалено,а інші казали,що вдарив сильний грім з ясного неба.
Розтупилась земля і церква пішла під землю.Не ввійшов ворог у святе місце.І тепер кажуть,якщо прикласти вухо до землі на тому місці,то можна почути дзвін,який наче закликає до порятунку.
                                Версія 2.
В давнину»скіпом» називали місця по перегонці в «будах» смоли,виготовленню з неї скіпидарної масляної фарби і каніфолі.Отже,назва «Скіпче» пояснюється характером зайнятості перших його поселенців.




                          Версія 3.
Третя версія(за С.Бабишиним) пояснює,що слово «кіпець»(пізніше»скіпець»)означає купку землі або каміння.Саме біля с.Скіпче,яке місцеве населення досі називає»три скіпці»,ці купи землі були межовими знаками стику земель трьох населених пунктів.Отже,слово»кіпець»,»скіпець» означають земляні насипи,які,можливо,є залишками давніх могил,або сторожових курганів на межі трьох близьких поселень.

Магазин п.п Придимайло Ю.В.               

Скіпчанська загальноосвітня школа І-ІІ ст.

Скіпченський сільський клуб




























Виставка «Історія села мовою археології» містить унікальні археологічні артефакти знайдені на території с.Скіпче.


  


Немає коментарів:

Дописати коментар